fbpx

Dikkatiniz Dağılmadan Evden Çalışmanın Sırları

Covid-19 salgını yaşam tarzımızda bir çok değişikliğe gitmemize, yeni bir dünya düzeni kurmamıza neden oldu. Covid-19 ile beraber artık hayatımızda maskeler, dezenfektanlar, insanların kendine özgü az temaslı selamlaşma yöntemleri ve  evden çalışma modelleri var. Pandemi sürecinde günlük yaşantımızda yaptığımız değişikliklerin yanı sıra iş hayatımıza da bir çok yenilik ve alternatif çalışma modelleri ekledik. Şirketler, Covid-19 salgının yayılmaması için uzaktan çalışma modeline geçiş yaptılar.

Uzaktan çalışma modeli (remote work), şirket çalışanlarının dijital araçlarla ve online alt yapılarla evden işlerini sürdürebilmesidir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde mesafeler ortadan kalktı. Pandemi sürecinde evden işleri yürütmek sürdürülebilir bir hale geldi. Evden çalışırken en önemli konuların başında dikkatinizi dağıtmadan çalışabilmek var. Peki evde dikkatiniz dağılmadan verimli bir şekilde nasıl çalışırsınız?

Dikkatinizi Dağıtacak Unsurlardan Uzak Durun!

Evde çalışırken televizyon karşısında oturmak, uzanarak çalışmak, dağınıklık, evde yaşadığınız kişilerin yaptığı sesler gibi dikkatinizi dağıtacak unsurlardan birkaçıdır. Bu unsurlardan etkilenmemek için öncelikle kendinize bir çalışma alanı belirleyin. Belirlediğiniz alanın düzenli olmasına özen gösterin. Çalışmaya başlamadan önce etrafınızda dikkatinizi dağıtacak unsurları kaldırın.

Belirlediğiniz çalışma alanını gün ışığı alan bir yer olmalıdır. Yeteri kadar gün ışığı alan bir yer yok ise oda aydınlatmanızın iyi olmasına özen gösterebilirsiniz.

Pijamalar ile çalışmak yerine dışarda da giyebileceğiniz rahat kıyafetleri tercih edin. Böylece beyniniz konfor alanından çıkar ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olur.

Evde Çalışırken Gürültülü Ortamdan Uzak Durun

Zamanınızı Yönetin ve İşlerinizi Planlayın

Evde verimli çalışmak ve zamanınızı sağlıklı yürütebilmek için işlerinizi iyi planlamanız çok önemlidir. Bir liste oluşarak yapmanız gerektiği işleri saatlere veya günlere göre iş takviminizi planlarsanız verimliliğiniz artacaktır. İşi yetiştirememe stresini böylece ortadan kaldırabilir ve belli bir düzende çalışabilirsiniz.

Evden Çalışırken Zamanınızı İyi Ayarlayın

Ofiste Çalışır Gibi Çalışma Saatlerinizi Ayarlayın

Her gün farklı saatlerde, düzensiz bir şekilde çalışmak verimliliğinizi elinizde alabilir ve işleri yetiştirmekte zorlanırsınız. Bunun olmaması için her gün çalışma saatlerinizi belirleyin. Belirlediğiniz çalışma saatlerine göre kendinize mola vererek, yemek için zaman ayırarak konsantrasyonunuzu ve veriminizi artırabilirsiniz.

Her 50 dakikada bir 10 dakika, öğlen 30-45 dakika arası yemek molası vererek zamanınızı doğru yönetebilirsiniz.

Evde Çalışırken Dinlenme Zamanınızı İyi Ayarlayın

Çalışma Arkadaşlarınızla Koordinasyonu İyi Ayarlayın

Beraber çalıştığınız ekip arkadaşlarınız ile iletişimi iyi ayarlarsanız işlerde aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz. Online toplantılar yaparak verimli çalışabilirsiniz.

Evden Çalışırken İş Arkadaşlarınız İle Koordinasyonlu Çalışın

Sandalye Seçimine Dikkat Etmelisiniz

Çalışırken, gün boyu sizi rahatsız etmeyecek, sırtınızı ve belinizi destekleyecek bir sandalye seçmeniz sizlere hem konforlu bir çalışma imkanı sunar hem de uzun süre oturmaktan oluşan bel ve sırt ağrılarını engeller.

Evde Çalışırken Sandalye Seçimine Dikkat Etmelisiniz

Sosyal Medya Hesaplarınız Dikkatinizi Dağıtmasın

Evden çalışırken en çok disiplin göstermeniz gereken konuların başında sosyal medya hesaplarında geçirdiğiniz vakittir. Mola süreçlerinizin dışında sosyal medya hesaplarınız ile ilgilenmek iş konsantrasyonunuzu yok eder ve işlerinizi planladığınız süreçte bitirememenize neden olur.

Sosyal Medyaya Ayırdığınız Zamana Dikkat Edin

 İş Yoğunluğunun Az Olduğu Zamanlarda Evden Çalışmanın Güzellikleri

Gün içerisinde iş yoğunluğunun hep aynı olmadığı dilimler vardır. Belli bir planda yürüttüğünüz işlerin temposuna göre kısa molalar ile isterseniz köpeğiniz ile küçük bir gezi yapabilir, kedinize vakit ayırabilir veya küçük bir yoga pratiği yaparak zihninizi dinlendirerek daha odaklı çalışabilirsiniz.

Evden Çalışmanın Keyifli Anları

Leave A Comment