fbpx

Eksileriyle Artılarıyla OKFİS Çalışmamız

Ajansımızı açtığımızda müşteri arayışına ilk olarak çevremizden başladık. Yakın dostluğumuz da olan OKFİS firmasıyla o dönemde tanıştım. Genel müdürümüz aracılığıyla ajansımız bünyesine giren bu markayı kendi markamız gibi konumlandırarak kolları sıvadık. Tabii ilk olarak ölçüm toolları ve diğer SEO tooları aracılığıyla analizlerimizi yaparak hedefler koyduk. Bu yazıda bu hedeflerin bazılarına nasıl ulaştığımızı, bazılarına da nasıl ulaşamadığımızı sizlere açık şekilde anlatmaya çalışacağım.

OKFİS’in ağustos ayıdan günümüze organik büyümesi

OKFİS ile alakalı çalışmalarımıza, sitenin görsel düzeninin değişimi ve içerik pazarlama stratejisinin belirlenmesi ile başladık. Bunu yaparken sektörün dinamiklerini ve trendleri takip ettik. İşimiz kolay olmadı çünkü daha önce herhangi bir çalışma yapılmayan bu internet sitesi oldukça dağınık durumdaydı. Öncelik olarak kategori ağacını düzenledik. Title ve description eksikliklerini gidererek biraz toparladık. Ardından her kategori için alt ve üst açıklama planlaması yapmaya başladık. Bu süreçte içerik ajansları ve kendi içerik kadromuzu aynı anda kullanarak hızlı yol almaya çalıştık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda arama motoru görünürlüğü grafiğinde hızlı yükselmeler ile karşılaştık.

Ziyaretçi Sayısında İstikrarlı Artış

Yandaki grafikte kullanıcı sayımızı şeffaf şekilde görebilirsiniz. Bu süreçte hem ücretli hem de organik kullanıcı sayımızdaki dramatik artış göze çarpıyor. Bunu yaparken trafiği artırmak amaçlı reklamlardan faydalandık. Pikselimizdeki verileri artırmak amaçlı hedef kitleye uygun reklamlarla kullanıcı sayımızı yükseltmeyi başardık.

OKFİS ile çalışma başlamadan önce website geliri yoktu. Herhangi bir çalışma yapılmadığı için bu süreçte istatistikler 100% görünüyor. Bundan sonraki güncellemede altı aylık periyotlar halinde güncellemeler yaparak değişim ve gelişimi gösterebileceğiz. Aşağıda görülebileceği üzere website üzerinden sipariş oluşturma işlemleri gerçekleşmeye başladı. Tabii olması gerekenin çok altında gerçekleşti. Bu da eksilerimizden bir tanesi. Bu projede ulaşamadığımız tek hedefin bu olduğunu düşünüyorum kendi adıma. Hata gördüğüm eylemleri şu şekilde sıralayabilirim;

  • Kargo hesaplama modülünün düzenlemesi geç yapıldı,
  • Ödeme yöntemlerine alternatifler geç eklendi,
  • Fiyat rekabeti konusunda çoğu zaman geç kalındı
OKFİS sipariş istatistikleri

OKFİS’in sipariş sayısını artırmak için hem facebook hem de google tarafında katalog güncellemeleri yaptık. Sitede yer alan tüm ürünleri bu kataloglar aracılığıyla, farklı mecralarda yeniden pazarlama yöntemiyle kullanıcıların karşısına çıkarttık. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı güvenliğini vurguladık, havale ile ödeme yöntemini sunduk. Reklamlarımızda yeniden pazarlama faaliyetleri ile alakalı çalışmaların daha etkili olabilmesi için siteye hem organik hem de ücretli trafik çekmeye devam ettik. Buradan elde ettiğimiz ziyaretçi datasına sürekli ürünlerimizi sunduk ve sıklık derecesi 2 olana kadar devam ettik. Sipariş aldık mı? Evet aldık. Daha fazla alabilir miydik? Bunu cevaplayamam çünkü pandeminin direkt vurduğu bir sektördeyiz. Kısıtlı reklam bütçemizle yapabildiklerimizin yanında bir de SEO’da rekabetçi hale geldik bundan bahsetmek istiyorum.

Anahtar Kelimelerde Rekabete Giriyoruz

Pandemi ile birlikte cerrahi maske rekabeti doğal olarak artış gösterdi. Rekabetçi olabildiğimiz bir alan olan cerrahi maske satışı konusunda okfis’te çalışmalar yürüttük. Öncelikle bu ürünlerin markalarına ait profil sayfalarını düzenledik. Ürünlerin isimlerini çok uzun tutmamaya çalıştık ve görsellerin boyutlarını küçülterek açılış hızını yükseltmeye çalıştık. Ayrıca; marka, kategori ve ürünler için ayrıntılı bilgiler içeren ürün açıklamaları hazırlayarak siteye ekledik. Sonuç olarak rekabete girmeyi başardık. Günden güne bu kelimelerdeki etkinliği artırmaya çalışıyoruz.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

OKFİS için henüz yolun başındayız. Yakaladığımız hedeflerin yanında bir de yakalayamadığımız hedeflerimiz var. Bunun farkında olmak ve şeffaf süreç yönetmek bizim kuruluş felsefemizin bir parçası. Şimdi okulların açılması işlerin daha normale dönmeye başlaması ile OKFİS’in pazarlama faaliyetlerini 360 derece gözden geçireceğiz. SEO çalışması konusunda da yolun başındayız, bunları sürdüreceğiz tempoyu düşürmeden. Bunun yanında fiyat rekabeti ile alakalı mutlaka çalışmalar yapılması gerekiyor, bunları gerçekleştirmesi için görüşlerimizi ileteceğiz. Listelemek gerekirse;

  • Facebook ve Instagram reklamlarında alışveriş başına maliyetleri düşürecek hamleler
  • Google Alışveriş reklamlarında daha rekabetçi bir tutum
  • İçerik pazarlama ve SEO odaklı bir 2021
  • Dönüşüm optimizasyonu
  • Kampanya kurgulanması, sosyal medya odaklı kampanyalar yapılması
Tags:

Leave A Comment