fbpx

SEO Çalışmaları Neden Yapılır? SEO Neden Düzgün Yönetilmelidir?

Öncelikle SEO’nun açılımı nedir onunla başlayalım. SEO “Search Engine Optimization” ifadesinin baş harfleridir. Türkçe anlamı ise “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. SEO çalışmaları belli kurallar dahilinde yapılırsa, web siteleri arama motorlarında üst sıralarda yer alır. SEO çalışmaları sayesinde web sitesine gelen organik trafik nitelik ve nicelik bakımından artar. Dijital pazarlama tekniklerinin arasında SEO’nun önemi büyüktür. Başarılı bir şekilde yapılan SEO çalışmaları potansiyel müşteri sayısını arttırır ve şirketlere doğrudan kar sağlar.

SEO ile  Potansiyel Müşterilerinize Ulaşın

Potansiyel Müşterilere SEO İle Ulaşabilirsiniz

Son dönemlerde online alışverişin artması ve internet reklamcılığının popülerleşmesiyle beraber SEO’nun da önemi artmıştır. Markalar, müşterilere reklam yapmadan arama motorları üzerinden ulaşmak istiyorsa web siteleri üst sıralarda yer almalıdır. SEO, şirketlerin organik büyümesinde olmazsa olmazdır.

İnternetten ürün satan şirketlerin web sitelerinin üst sıralarda çıkması satış olasılığını arttırmaktadır. Örneğin; kullanıcılar arama motoruna ‘cep telefonu fiyatları’ veya ‘cep telefonu modelleri’ gibi kelimeleri ve bu kelimelerin varyasyonlarını aratabilirler. Arama yapılan bu kelimelerde web sitesinin üst sıralarda yer alması alışveriş olasılığını arttıracaktır.

Online rekabetin gittikçe arttığı bu dönemde, markanızın hedefi, iyi bir SEO ve dijital pazarlama yönetimi ile rakiplerinizden ayrışarak arama motorlarının üst sıralarında yer almak olmalıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

Sizler de rakiplerinize karşı arama motorlarında üst sıralarda ve başarılı bir konumda yer almak istiyorsanız doğru SEO Uzmanlığı almış ajanslar ve kişiler ile doğru çalışmalar yapmalısınız. SEO çalışması doğru yapıldığında markanızı istediğiniz konuma getirebilirsiniz. Bilinçsiz, amatör ve hatalı yapılan çalışmalarda ise arama motorlarında yer bile almayabilirsiniz. Hatalı yapılan backlink çalışmaları, özgün olmayan site içerikleri ve hatalı SEO çalışmaları sizi Google’ın kara listesine düşürebilir.

SEO çalışmalarına başlamadan önce markanın hedefleri iyi belirlenmelidir. Site içi ve site dışı optimizasyon olarak SEO çalışmaları iki kategori altında yapılır. Yaratıcılık ve özgünlük site içi SEO çalışmalarında başarıyı getirir.

Site İçi SEO Çalışmalarında Önemli Kriterler

  1. Web sitesi Title, Description, Tags ve Keywords’lerde doğru ve özgün olmalıdır.
  2. Başlık etiketleri (H1,H2….H6) doğru bir şekilde yapılmalıdır. Böylece arama motorlarının, gönderdiği sinyaller ile sitenizi daha kolay taramasını sağlamış olursunuz.
  3. Mutlaka SEO dostu URL yapısı kullanmalısınız. URL içinde gelen kelimelerde (-) ile ayrılmalıdır.
  4. Site içi SEO’nun olmazsa olmazlarında özgün içerik vardır. Özgün içeriklerde mutlaka anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
  5. Günümüzde web sitelerine mobil ve masaüstü olmak üzere birçok cihazdan giriş yapılabiliyor. Bu yüzden web sitesi tasarımının “responsive” olması gerekmektedir. Ayrıca web sitesi mutlaka hızlı açılmalıdır. Site hızı SEO çalışmalarında büyük önem taşır.
  6. Site içi linkleme doğru şekilde inşa edilmelidir. Görseller veya URL ile oluşturulan köprü bağlantıları SEO çalışmalarını olumlu yönde etkiler.

Site Dışı SEO Çalışmalarında Önemli Kriterler

Site dışı SEO çalışmaları, backlink, sosyal medya ve dijital PR çalışmaları ile yapılmaktadır. Backlink çalışmaları, URL adresiniz için hedef anahtar kelimeler ile yapılan, yaptığınız iş ile alakalı sitelerden sitenize yapılan yönlendirmelerdir.

Sosyal medya çalışmaları ile hedef kitlenizin ilgisini çekebilir, özgün içerikler ile sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Dijital PR çalışmaları ile sektörel prestik ve bilinirlik arttırmak için internet siteleri, haber siteleri, blog gibi sayfalarda içerik yayınlayabilirsiniz.

Sizler de markanız için SEO çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve dijital pazarlamada doğru reklam yönetimi yaptırmak istiyorsanız iletişim formunu doldurarak veya 0 542 423 70 61 numarasını arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment